Trots lågkonjunktur, större rörlighet och ett antal fiffiga spelaraffärer i början av sommaren, ser det ändå ut som att en viss typ av spelare fortafarande kostar en större slant att rekrytera. Spelarmarknaden ser ut att leva sitt egna lilla random liv.

Eftersom media alltid har rätt så kan vi göra en kort men mycket korrekt summering av läget. Jag länkar direkt till de trovärdigaste av källorna. Och eftersom Bajens affärer redan är analyserade på andra forum, både  framifrån, bakifrån och sidledes, behövs inga ytterligare analyser just här och nu. Jag håller med om allt.

Hur som helst verkar en drös med allsvenska klubbar ut att ha varit på jakt efter anfallare.

Guldjagande Helsingborg -efter att ha blivit utkonkurrerade av en Holländsk klubb på Mjällbys talang Erton- vände blickarna någonstans långt bort i stan. Och det ser ut som att man hittat något okänt och spännande.

Elfsborg rekryterade allsvenskt och då kostar det på. Det pratas om 10 miljoner för Yawo och Elfsborg utnyttjar allsvenskans klart största lönebudget optimalt. Den affären gick riktigt fort, från annons på nätet 16/7-2009 till avslut 27/7-2009.

Jag tror inte heller att Boråsarna gjort sin sista affär denna sommar än…

Göteborg är en annan kandidat till guldet, boostade med miljoner för Wernblom och Bjärsmyr samt dopade med ca 15 miljoner för vidareförsäljningen av Marcus Berg, shoppade loss med en försvarare från finska ligan. En isländsk landslagsmittfältare från krisklubben Lyn samt en anfallare från superettan. Snabbt och bra agerat då alla affärer stängdes inom loppet av en vecka.

Malmö FF har legat förvånandsvärt lågt denna sommar och jag undrar om man inte, med lite is i magen -istället för att lägga en förmögenhet på Wilton- kunnat avvaktat till sommarens transferfönster. GAIS ser ännu inte ut att ha fått något konkret bud på Wanderson. Kanske skåningarna istället hade kunnat håva in brassen nu när Göterborgarna för ca en månad sedan lite försiktigt lade ut en säljannons.

Men det går inte göra affärer i efterhand så vi lämnar värderingarna därhän.

Halmstad har under 2008 sålt spelare för hyfsat mycket pengar och hade för ett halv år sedan stora planer. 50 miljoner från spelarförsäljningar verkar dock ha krympt rejält under våren. Ingen anfallare som matchade prestanda vs pris hittades före marknaden stängde.

Det är knepigt att driva en fotbollsklubb på nedre halvan av fotbollseuropas näringskedja.

Djurgården skulle satsa sig ur krisen och som vanligt kommunicerade det ut miljoner i en nysatsning. Det blev till slut en spelare från Vasalund, en random Argentinare samt en inlånad ytterback från Skellefteå FF.

En bytesaffär var på gång igår. AIK hade nog redan räknat hem kassaflödet från Rosenborg för Öhrlund när Helsingborg i sista stund fick kalla fötter. Rätt eller fel vet vi inte förrän serien är slutspelad, precis som med de allra flesta affärer. Det är som ett parti poker och scenariot Bosse Nillson målar upp där Daniel Andersson spelar guldet till AIK kan nog på förhand värderas med liknande sannolkhet att Daniel Öhrlund fortsätter att storspela, hålla tätt, och AIK vinner en Europacupplats på Helsingborgs bekostnad. Samtidigt som Danne A sitter fast på Helsingborgs bänk ätandes glass och drömmandes om sin nästa Rembrandt-

Nej, den enda logiska förklaringen till beteendeförändringen är att det dykt upp ny information. Och då avseende det andra benet i bytesaffären, eller rättare sagt den spelaren som Pierre Bengtsson var tänkt att ersätta i Helsingborg – Adama Tambura, om ett halvår bosman. Något som förmodligen fick åtminstone fyra transaktioner att till slut gå om intet.

Det var för övrigt inte första gången AIK fick kalla handen denna sommar. Mjällby krävde 10 miljoner för sin 29 åriga anfallare Ekenberg och då blir det naturligtvis ingen affär.

Fönstret för säljsidan har öppet en månad till och jag förväntar mig ytterligare ett antal spelare ut från allsvenskan. Förhoppningsvis ingen mer från Bajens trupp. Nu får det vara slut-trejdat för denna sommar tycker jag.