Det återstår just nu 11 omgångar av årets allsvenska. Inför varje omgång kommer det att resoneras, spekuleras, gissas och hoppas. Kommer poängen att trilla in i den takt som behövs? Kommer våra bottenkonkurrenter komma ikapp oss? Vilka lag kan vi vinna mot? Vilka lag måste vi vinna mot?
På något sätt får man väl se det som att vi får valuta för våra säsongskortspengar. Varje spelomgång kommer att ha stor betydelse. Hela hösten.
Senast, till exempel, hade jag faktiskt en tro på att vi skulle kunna ta vår andra raka seger och glida ikapp lagen ovanför lite grann. Dock ville vare sig den stora fotbollsguden eller Markus Strömbergsson att så skulle ske så det blev att inkassera ytterligare en förlust. Men om vi håller oss kvar vid Strömbergsson ett tag så tänkte jag poängtera att jag faktiskt INTE tyckte att Elfsborgs straff var felaktig. Hårt dömd? Javisst! Osmidig? Ja, det också, efter tre utdelade tveksamma straffar lagen emellan. Men felaktig? Nix.
Nu har en del av fokuset efter matchen handlat just om denna straffsituation och betydelsen den hade för matchens utgång. På samma sätt diskuteras frisparken som gav 1-0 till Elfsborg och där hade jag svårt att se exakt vad som hände så jag vill inte uttala mig. Men det jag kunde se var i alla fall att under stora delar av matchen (främst då i första halvlek) spelade vi jämnt med ett av topplagen och precis som mot Helsingborg hade resultatet kunnat bli lite annorlunda om vi hade haft lite tur. Men nu hade vi inte det och förlusten var ett faktum.
Hur kommer det då bli med turen framöver? Ja, det återstår att se. Men om vi inte vill förlita oss på turen så gäller det helt enkelt att gnugga vidare och det är precis vad laget gör. Varje dag. Varje vecka. Idag till exempel. Nere på Årsta IP. Återigen styrde jag kosan dit och tog mig en titt på ”gnuggerierna”. Snabba passningar, väggspel, fyrmålsspel, tvåmålsspel och maxlöpningar. Det är kul varje gång att komma ner till Årsta och spana in allt som sker och jag kan rekommendera alla som kan att göra det när tillfälle ges.
Hur såg det ut då? Igor saknades exempelvis fortfarande i den kollektiva träningen. Claudio var med på de flesta övningarna, men inte på alla. Monday var tillbaka för fullt (han satt ju på bänken senast) och Totte likaså. Däremot gick det inte att utläsa några startelvor eller liknande. Det är för lång tid tills match för det. Men tändningen finns där hos de flesta spelarna. Aggresiviteten och viljan. Och den får gärna hänga kvar.
Nedan lite bilder från tisdagsträningen:
Årsta IP – Bajenland
Carlos mot Castro
Vem når bollen?
Claudio da Silva
Var är bollen?

Monday är med för fullt

Nathan dirigerar
Rafael Magalhaes
Rami motar bollar
Claudio da Silva pustar ut


Mikkel på finbesök på Årsta IP

Emil och Andreas stannar kvar och nöter lite extra
Våra gamla bekantingar kör vidare med sitt boulespelande bredvid träningsplanen
Sponsorerna syns även på Årsta IP


8 Kommentarer
”Men om vi håller oss kvar vid Strömbergsson ett tag så tänkte jag poängtera att jag faktiskt INTE tyckte att Elfsborgs straff var felaktig. Hårt dömd? Javisst! Osmidig? Ja, det också, efter tre utdelade tveksamma straffar lagen emellan. Men felaktig? Nix.”
Hoppas du skämtar. Den var (nästan) i klass med Jagne-straffen härom året. Fullständigt horribel.
Elfsborg har fått 3 straffar o 1 frispark som resulterade i mål på 2 matcher…ALLA dessa domaringripanden ärhorrbla…såg vi samma match?
Finge det gå att rätta till och samtidigt behålla resten av matchbilden ( vilket givetvis inte går helt enligt fjärilseffekts-teorin ) had vi haft 6 poäng..inte 1 mot EIF…5 poängs avdrag av 1 domare..å vi som tycker 2006 o disciplinnämnden är fientliga….
Most wanted :
Disciplinnämnden
Martin Hansson
Strömbergson
M Anderson
Fredrik Söderström
aldrig har så några ställt till så mkt skit för så många..;)
Daniel, jag skämtar faktiskt inte. Christian är sen in i situationen och han tacklar i ryggen. Sedan är det en bedömning. Men det finns många tillfällen där man kan tala om ”felaktiga” domslut. Om bollen var över mållinjen i Djurgårdsderbyt till exempel. Eller om det är en beröring eller ej i valfri frisparks-/straffsituation. Men här förekommer ett regelbrott. Dock kan jag tycka att det var osmart att blåsa. Det handlar om bedömningsnivåer som domare lägger. Det kan vara olika mellan olika länder/ligor/serier/domare men felaktigt: Nix.
@ ”Kung Runa” – Glöm inte Helsingborgs enda mål mot Bajen på Olympia, då Poppen blev hårt trängd och hörnan gick rätt in i mål. Domare? Strömbergsson. Men efter den matchen erkände han att han gjorde en tavla som godkände det målet.
Kung Runa:
Strömbergsson harblåst tre straffar till Ellos favör i år, ja. Dock bara två av dom som resulterat i mål.
Det kanske hade varit en helt okej bedömningsnivå om den hade varit lika över hela plan, alltså samma typ av tackling skulle i så fall resultera i frispark på mittplan vilket jag såg vid flertalet tillfällen att det inte gjorde.
oj förlåt , bakåtknappen tog mig lite långt så kommentaren är till fel artikel.