Start » Blogg

Isak Dahlin tillbaka i a-laget

Bara Bajen Redax 9 januari 2010 Ingen Kommentar

I och med att Bajen hade sitt första bollpass i Bosöns inomhushall passade BaraBajen på att intervjua Isak Dahlin. Efter två år där Isak större delen av tiden varit utlånad är han nu tillbaka för att ta en plats i Hammarbys a-trupp.

Isak Dahlin, välkommen tillbaka till Hammarby och a-truppen

- Tackar, det känns bra

Du var under förra året utlånad till HTFF. Hur ser ditt kontrakt ut för i år?

- Jag har ju två år kvar på mitt avtal med Hammarby och nu när vi fått in ett nytt tränarpar så har jag också fått en ny chans till att ta en plats. Eftersom jag hade en bra säsong förra året i HTFF är jag nu tillbaka i a-truppen och fajtas på precis samma vilkor som alla andra.

Förra året spelade du ju bara i HTFF. Vad lär man sig av att spela ett år i Talanglaget?

- Eftersom Tony i början av förra säsongen var tydlig med att jag inte skulle få särskilt många chanser i a-laget så var jag själv ganska drivande i att få komma någonstans där jag skulle få spela fotbol, spela matcher och vara en viktig spelare. Alternativen som fanns var att hitta en klubb att bli utlånad till igen eller spela i HTFF (2008 var Isak utlånad till Gröndals IK).

- Efter att ha pratat mycket med Roger Franzén, tränaren i HTFF, fick jag det klart för mig att han skulle satsa på mig, om jag skulle satsa på HTFF.

- Sen när HTFF fick bra förutsättningar genom att kunna träna på Årsta IP och samtidigt moroten att ta och vinna tvåan så var det ett enkelt beslut. Vid säsongsavslutningen med HTFF satt jag och Roger och pratade med varandra och vi båda kunde konstatera att det blev ett jättebra beslut.

Vad är nytt med årets version av Isak Dahlin?

- Det är klart att man kommer in i detta år med ett gott självförtroende i och med fjolårets framgångar – det finns en helt annan trygghet och ett helt annat lugn. Jag vet vad jag kan och tror på mig själv och sen är det väl upp till Borken och Jeppe att se det. Ser dom det inte så får jag jobba lite hårdare så de ser det.

- Tryggheten gör skillnad. Om man jämför med 2007, då Tony kom till Bajen, så fick jag ju knappt någon speltid alls. Jag minns att jag vid varje träning gick in och tänkte att nu måste jag vara bäst av alla – annars så får jag inte spela. Det var verkligen inte bra.

Vad har du för förväntningar på årets säsong? Har du satt upp några egna personliga mål?

-Målen behåller jag gärna för mig själv, men det man ändå kan säga är väl att:
så kul som det var att spela fotboll under fjolåret så kul vill jag att det skall vara i år med, utan att för den skull behöva prata om antal matcher som jag skall spela. Sen är det såklart upp till mig själv att uppfylla mina förväntningar.

Bara Bajen tackar för intervjun och önskar Isak lycka till!

Skriv en kommentar!

Skriv din kommentar nedanför, eller genom en trackback från din egen hemsida. Du kan också prenumerera på dessa kommentarer via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

Du kan använda följande HTML-koder:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.