God morgon GU!
För Farbror Älta är EM en skitturnering utan värde…närmast att betrakta som ett distriktsmästerskap!
Skall man vinna med ett landslag, skall det vara VM eller OS…där alla de bästa är med!
Underhållningsvärdet av det Farbror Älta hittills sett är i paritet med att se färg torka!
…inte blev det bättre av att se en förbundskapten som generar en hel nation med sin totala handlingsförlamning!
…om man inte skapar en enda vass målchans i match efter match, så tillhör det sunt förnuft att man i a f försöka förändra!
…om man ger fortsatt förtroende till i princip samma laguppställning av alibispelande reliker i tre matcher i följd är det inte konstigt att vår ”ZtorZtjärna” tappade sugen tidigt….Farbror Älta tycker synd om honom som skall ensam behöva ”bära” ett ytterst mediokert landslag och även ”stå upp” för en lika medioker förbundskapten!
Farbror Älta är förvånad att G U’s fina medlemmar ens orkar engagera sig i EM… Farbror Älta har aldrig sett och kommer aldrig någonsin se det, men en deltävling i ”underhållningsuccén” Idol känns faktiskt mer tilltalande att se på! 🙂 🙂