Satt på E4:an på väg hem när det hände idag men efter vad man sett nu på sistone så känns ett tränarbyte närmast oundvikligt. Var lite tveksam runt uppehållet men just nu är ju åtminstone defensiven i fritt fall. Tio insläppta på tre matcher varav tre mot Falkenberg på en dryg halvtimme.
Nej, det här håller inte. Om Nanne sväljer stoltheten och lovar att köra ”Kalmarfotboll” året ut så skulle det möjligen kunna gå men som redan skrivits här så är nog förtroendet från spelarna såpass slut nu att det ändå kan vara kört.
Men om vi nu skeppar iväg Nanne så kan man ju undra vad det kan bli istället på kort sikt. Lite typiskt att Banda precis dragit, som väl formellt skulle kunna ta över i alla fall.