Abedi
Deltagare
Antal inlägg: 117

Soff coach, Palini: Ganska enkelt egentligen, undermålig och slarvig scouting. När spelare ska värvas till Bajen, läs gå rakt in i startelvan bör tex vissa parametrar checkas av. Vissa är måhända enklare än andra men i Bajens fall är det slående hur vi misslyckats med fundamentala och enkla saker i värvningsprocessen

En parameter som är/borde vara extremt viktig i Nannes ”speciella” spelfilosofi/taktik är en spelares erfarenhet av att spela i ett liknande spelsystem tidigare. Det förenklar liksom processen för spelaren att leverera. Har han inte det måste det scoutas om spelaren är en typ av spelare som har lätt att anpassa sig till en ”ny” position/spelsätt och har gjort det tidigare i sin karriär. Om spelaren ska ha en given roll i spelsystemet Nanne spelar bör han antingen ha ett sjukt bra track record på den positionen i spelsystemet 4-2-3-1 eller en potential att snabbt komma in i det. Det är saker som både kan scoutas samt checkas av med spelaren i en värvningsprocess.

Utöver detta enkla faktum borde andra krav ställas tex om spelaren har rätt psyke som klarar av miljön i en storstadsklubb. Även den fysiska statusen men den känns väl egentligen som mest självklar men även där har det tyvärr slarvats.

Status sommaren 2016 på Bajens trupp kontra spelfilosofi/taktik och spelartyper som värvats till truppen känns som en salig röra och som en stor förklaringsfaktor till att det gått åt helvete. Scoutingen befinner sig på en mycket undermålig nivå vilken vi får betala extremt mycket för. Det gäller fö på spelarutvecklingssidan också. Senaste omgången ställde vi upp med den äldsta startelvan i år i allsvenskan. gnaget, ställde upp med årets yngsta startelva. Att vi ligger mil efter tvillingklubbarna i scouting och spelarutveckling innebär därmed att vi får dras med svaga sportsliga prestationer och väldigt låga transferintäkter. Gringårdens spelarförsäljningar äter tex våra publikintäkter till frukost.

Således, för att runda av med en koppling till den avslutade och mycket svaga silly season Bajen gör så är det helt enkelt så att vi har mycket lite att sätta emot då andra klubbar vill åt samma spelare vi vill ha. Ta tex Kabir som gick till dif. Bosse kan på ett mycket enkelt sätt och med empiriska bevis visa upp för en yngre spelare vad dennes utveckling kommer bli i dif kontra tex Bajen. Räcker med att dra upp Amartey, Tibbling, Bergström, Johnson för att visa på hur just de kan lyfta en spelares karriär i deras miljö. Likadant jobbar gnaget och ett gäng till klubbar. Där håller jag med Nanne att vi lider av 5 år i S1. Dock, behöver han själv vara den som går längst fram i ledet och ser till att utvecklingen vänder.

Högst upp på min silly season lista står en helt ny sportslig stab i Bajen med ny sportchef och en ordentlig scoutingorganisation. Krävs inte jättemkt för att komma ifatt och gå förbi flera klubbar i allsvenskan här då nivån många gånger är extremt låg i de flesta klubbarna. Där vill jag se en satsning som Sportrådet bör ta fram ramarna för.